مقایسه تجارت سنتی با تجارت دربازار مالی
چرا تجارت مالی هر روز جذابتر می شود و طرفداران بیشتری پیدا می کند؟
 
در این مقاله به طور مختصر و مفید به مقایسه بین معامله کالاها به صورت فیزیکی و معامله کالاها در بازار مالی می پردازیم.
 
چه تفاوت های اساسی بین این دو نوع معاملات وجود دارند؟ در هر دو حالت شما یک کالا (یا مقدار مشخصی از یک ارز خارجی یا ...) را خرید و فروش می کنید با این تفاوت که در تجارت سنتی فورا آنرا به طور فیزیکی تحویل گرفته و یا تحویل می دهید ولی در تجارت آنلاین کالا در بازار مالی، آنرا به صورت یک قرارداد قابل انتقال به غیر که ضمانت تحویل آن کالا را ایجاد می کند (همانند یک سفته) انجام می دهید . تجارت مالی برتری های مسلمی بر تجارت سنتی دارد از جمله:
 
کمتر بودن سرمایه مورد نیاز برای کار:
در تجارت سنتی معمولا کل مبلغ ارزش قرارداد باید توسط خریدار فورا (یا در طی یک مدت زمان محدود) به فروشنده پرداخت شود در صورتی که به هنگام معامله همان کالا در یک بازار مالی تنها با سپردن یک ودیعه (از طریق کارگزار نزد بازار) جهت تضمین الزام طرفین به انجام تعهدات خود این معامله انجام پذیر است. چنین ودیعه ای گاه حتی تا یک درصد (یا کمتر) از ارزش قرارداد می رسد. به سادگی قابل ملاحظه است که سرمایه مورد نیاز برای تجارت مالی از تجارت سنتی به مراتب کمتر می باشد.
 
کنترل بسیار قویتر بر احتمال و میزان ریسک و ضرر:
ابتدا باید توجه کامل داشته باشیم که تجارت مالی نیز مثل هر کار دیگر شما را در مقابل ریسک و امکان ضرر قرار می دهد. آنچه در این ارتباط بسیار جالب توجه است این مطلب است که در تجارت مالی شما می توانید نوع و میزان ریسکی را که حاضر به قبول آن هستید محاسبه و تعیین کنید. این امر به واسطه مکانیزم های مدرن و قوانین محکم بازارهای مالی تضمین شده است که ما در صورت تمایل شما به تجارت مالی با کمال میل همراه و راهنمای شما در این ارتباط خواهیم بود. این در حالی است که در تجارت سنتی شما امکان مواجه شدن با انواع ریسک ها و ضرر های احتمالی هستید که قابل محاسبه و حتی پیش بینی نمی باشند. هرگز هیچکس ندیده و نشنیده است که یک قرارداد فیوچرز (مورد معامله در بازار مالی) یا یک پوزیشن باز (قراردادی که خریده و هنوز نفروخته اید یا برعکس) در یک بازار بشکند، فاسد شود، دزدیده یا مفقود شده، در اثر عوامل طبیعی و آتش سوزی نابود شده و یا مثلا از مد افتاده باشد! اینها همه ریسک ها و امکانات متضرر شدن در تجارت سنتی هستند که در تجارت مالی وجود ندارند.
 
نقد شوندگی بسیار بالاتر و سریعتر سرمایه درگیر در تجارت مالی نسبت به تجارت سنتی:
در تجارت سنتی از زمانی که خریدار کالای مورد نظر را خریداری می کند تا زمانی که این کالا حمل و نگهداری شده و سرانجام به فروش رفته و پول شما را به شما (حال با سود یا زیان) بر گرداند روزها، هفته ها و گاهی ماهها زمان مورد نیاز است که در طول این مدت این پول در معرض انواع ریسک ها و مخاطرات قرار دارد. همچنین شما محکوم هستید که در صورت پیش آمدن موقعیت های بسیار سودآور در طی این مدت تنها یک مشاهده گر باقی مانده و آنها را از دست بدهید. زیرا نقدینگیتان در اختیارتان نمی باشد. در تجارت مالی شما قادرید قسمتی یا تمام سرمایه گزاری خود را با فشار دادن یک دکمه و یا با یک تلفن در چند ثانیه به پول نقد تبدیل نمائید.
 
فرصت های گرفتن سود در بازار مالی معادل دو برابر تجارت سنتی:
در تجارت سنتی (همچنین در خرید و فروش سهام) معمولا شما مقید هستید ابتدا کالای مورد نظر را خریده و تنها پس از آن می توانید آنرا بفروشید. این طبیعتا بدان معناست که در فاصله خرید و فروش قیمت آن حتما باید افزایش یابد تا شما سود کنید. (البته پس از کسر هزینه ها که از هزینه های تجارت مالی بسیار بالاترند) پس شما فقط در حالت قیمتهای صعودی در بازار می توانید سود کنید و در حالتی که قیمتها سیر نزولی پیش بگیرند ضرر خواهید کرد و یا اجبارا باید دست از تجارت بکشید تا قیمتها مجددا صعودی شوند. در تجارت مالی به دلیل مکانیزم ها و قوانین تسویه حساب که عملا به خریدار یا فروشنده این امکان را می دهد تا با پرداخت هزینه ناچیزی مهلت قرارداد را تمدید نماید، شما این امکان را دارید که کالای مورد نظر را ابتدا فروخته و سپس با خرید قرارداد تحویل با همان کمیت به تعهد خود در بازار خاتمه دهید. طبیعتا شما چنین تصمیمی را در حالت نزول قیمتها خواهید گرفت تا با فروش به قیمت بالاتر و خرید به قیمت پائین تر از این معامله متنفع شوید. پس در تجارت مالی فرصت های گرفتن سود در معاملات عملا دو برابر بازار سنتی می باشد.
 
بالاتر بودن کنترل کمیت و کیفیت کالای مورد معامله در بازار مالی:
در تجارت سنتی این مطلب حائز کمال اهمیت است و نیاز به احتیاط و توجه بسیار دارد. به همین دلیل است که که یک وارد کننده کالا هزینه های گزاف سفر به کشوری دیگر را متحمل شده و یا مبالغ بزرگی به شرکت های بازرسی می پردازد تا هنگام بارگیری کالای خود از صحت کمیت و کیفیت کالائی که فروشنده ارسال می کند مطمئن شود که با وجود این، گاه تضمین کافی محسوب نمی شود. در بازار مالی آنچه می خرید و یا می فروشید دارای کمیت و کیفیت استانداردی است که توسط بازار تضمین شده و آماده تحویل نگهداری می شود تا در صورت تمایل تحویل گردد.
 
پائین تر بودن امکان غش در معاملات نسبت به بازار سنتی:
در بازار سنتی خریدار و فروشنده می توانند به دلائل مختلف (به عنوان مثال تغییر شدید قیمت) در شرائط توافقی قرارداد خود به طور یکطرفه تغییر نظر دهند که می تواند منجر به ضرر بدون علت طرف مقابل گردد. (در اصطلاح عامیانه بازار سنتی به دبه کردن معروف می باشد!) در تجارت مالی چنین امری امکان پذیر نیست زیرا هر دو طرف قبل از صدور دستور خرید یا فروش خود قطعی بودن معامله را با ودیعه از طریق کارگزار خود نزد بازار تضمین نموده اند و در صورت خروج از قرارداد سود طرف مقابل ازمحل ودیعه ایشان پرداخت می شود. ناگفته نماند که باید از اشخاص و شرکتهائی که معمولا با سوء استفاده از علم رایانه و اینترنت به شبیه سازی بازار مالی اشتغال دارند اجتناب نمود که این امر با بررسی دقیق مجوز ها و مراجع صادر کننده این مجوز ها قابل تشخیص است.
 
تفاوت فاحش در هزینه های تجارت مالی با تجارت سنتی:
برای شروع یک کار تجاری به شکل سنتی معمولا مبالغ قابل توجهی نقدینگی باید صرف شود تا این کار به سود دهی برسد. از سوی دیگر هزینه های غیر قابل اجتنابی وجود دارند (اجاره، حقوق، هزینه های شهرداری و سایر ارگانهی دولتی ...) که حتی در صورتی که معامله ای انجام ندهید باید پرداخت شوند. برای شروع کار تجارت مالی هیچگونه هزینه ای برای شروع کار خود لازم ندارید (احتمالا به جز هزینه آموزش) و در حالتی که معامله ای انجام نمی دهید نیز متحمل هیچگونه هزینه ای نمی شوید. تنها هزینه تجارت مالی حق کارگزاری ناچیزی است که فقط در صورت انجام معامله پرداخت می کنید.
 
تجارت مالی برتری های متعدد دیگری بر بازار سنتی دارد از جمله اینکه می توانید از منزلتان یا هر جای دیگر در جهان که دسترسی به اینترنت یا یک خط تلفن داشته باشید انجام دهید، امکانات بی شمار تجاری پنج و نیم روز در هفته به طور 24 ساعته برایتان موجود است و می توانید هر وقت که میل دارید کار کنید، می توانید آنرا به عنوان شغل دومتان انتخاب کنید و یا اینکه با سپردن سرمایه به یک کارگزار دارای تجربه و مجوز مدیریت سرمایه بدون کار روی آن از سود آن لذت ببرید.
 
امیدوارم این مقاله کوتاه به عنوان یک مقدمه، روشنگر و اثبات این حقیقت که تجارت مالی بر تجارت سنتی برتری های بی چون و چرائی دارد مورد توجه واقع شده باشد و بخشی از دلیل این مطلب که چرا تجارت مالی روز به روز علاقمندان بیشتری را به خود جذب می کند را تا حدودی توضیح داده باشد.
 

=======================================

مفاهیم کلمات

بورس یا بازار مالی : شرکتی است دارای نام و آدرس مشخص فیزیکی که محلی قابل اعتماد برای معامله (تبادل چیزی با چیز دیگر) مثل کالاها (کامادیتی ها)، ارزها و یا سهام بوده و توسط دولتها و سازمانهای مالی قدرتمند اداره و نظارت می شود. بورس در سود و زیان معاملات انجام شده سهمی ندارد و فقط برای به وجود آوردن و حفظ نظم این مکان قابل اعتماد برای معاملات، از کارگزاران خود به ازای هر معامله انجام شده یک کمیسیون و همچنین حق عضویت سالانه اخذ میکند. کارگزاران بورس در واقع بازاریابان آن محسوب می شوند.


کارگزار یا بروکر : شرکتی است که با سهیم شدن در سرمایه گزاری انجام شده برای بوجود آمدن یک بازار مالی (خرید مجوز کارگزاری بازار، سپردن ودیعه ثابت به عنوان قسمتی از نقدینگی صندوق تضمین تسویه حساب شبانه بازار و ...) عضو آن بازار شده و در ازای خدمات دسترسی دادن معامله گران به بازار و استفاده آنان از این سیستم قابل اعتماد برای معامله به ازای هر معامله از آنان یک حق کارگزاری (کمیسیون) دریافت میکند. کارگزار تابع قوانین بازار و تحت نظارت است و یکی از وظائف آن حسابداری مشتریان بوده و در مقابل اتاق پایاپای بورس هر لحظه جوابگو می باشد. کارگزار در سود و زیان مشتریان سهیم نیست و چون تنها منبع درآمد بروکر کمیسیونی است که به ازای هر معامله انجام شده (درصد بسیار کوچکی از ارزش معامله انجام شده) از معامله گران دریافت میکند. طبیعتا ضرر مشتری برای آن به هیچوجه دلخواه نبوده و تمام سعی و تلاش خود را به کار می برد تا مشتری در معاملات بیشتر سود کند. تنها راه رشد تجاری یک کارگزار بازار مالی رضایت و سوددهی بیشتر مشتریان است که می تواند منجر به افزایش ارزش معاملات آنها و نتیجتا افزایش کمیسیون بروکر شود. این مطلب که بروکر بازار مالی سودش در سود کردن مشتریان بازار است یکی از مهمترین دلائل محبوبیت تجارت مالی می باشد.

 
نویسنده: مدیرعامل شرکت
Main Image: